Stałe oprocentowanie kredytu…

Categories Banki

Stałe oprocentowanie kredytu dzięki decyzji KNF stanie się standardem w bankach

Zmienność stóp procentowych stanowi jeden z najważniejszych parametrów kredytowych. Wpływa bezpośrednio na wysokość raty i nasze postrzeganie pieniądza, tego jak zachowuję się w czasie. Każdy z posiadaczy kredytu zastanawia się czy historycznie niskie stopy procentowe zostaną z nami na dłużej.

Na wniosek sektora bankowego i ze względu na pandemię COVID-19, Komisja Nadzoru Finansowego przesunęła termin wprowadzenia obowiązkowej oferty kredytowej ze stałą stopą na dzień 1 czerwca 2021.

Stałe oprocentowanie kredytu to najprościej mówiąc ubezpieczenie przed zmianą. Zakład z bankiem o to czy w określonej perspektywie czasu stopy wzrosną czy zmaleją. Płacimy za to podwyższoną marżę, jednak mamy pewność co do stałości naszej raty. Do niedawna było to rozwiązanie nieco egzotyczne, i mało który bank miał je w ofercie. Aktualnie oferuję go 5 dużych banków, na okres 5 letni. W związku z rekomendacją KNF na rynku pojawi się większa konkurencja. To najprawdopodobniej spowoduje rozszerzenie oferty na dłuższe okresy.

Biorąc pod uwagę zerowe stopy procentowe oferty stałej marży wydają się aktualnie nadzwyczaj dobre. Najtańsza z nich oscyluje w granicach 2.5% i jest to Santander. Stosunkowo niska różnica między stałą i zmienną stopą procentową wskazuje na to, że banki nie przewidują podniesienia stóp procentowych w perspektywie najbliższych 5 lat.

Ktoś chętny na zakład ze swoim bankiem o to czy stopy wzrosną? Teraz lub przyszłościowo podczas brania kredytu. Jeśli zastanawiacie się czy lepsza będzie dla was stała czy zmienna stopa procentowa możecie śmiało pisać do mnie w temacie indywidualnych konsultacji.

pokaż spoiler #kredyt #kredythipoteczny #banki #bankowosc #nieruchomosci #polityka #gospodarka #knf #ekonomia #finanse #nbp